פסל החירות

פסל החירות, הוא המראה הראשון שנגלה לשלל המהגרים שהיגרו לארצות הברית, לפני כמה עשרות שנים, כדי להתחיל חיים חדשים המושתתים על חירות וחופש אישי, דבר שהיה חסר להם מאוד בארצם. פסל החירות, מהווה גם את אחד הסמלים המאפיינים את ניו יורק והוא בהחלט, אחד מאתרי החובה, שאתם חייבים לסייר בהם במהלך החופשה בניו יורק.

המתנה הכי גדולה בעולם
פסל החירות שוכן באי החירות ליד ניו יורק, אליו אתם מגיעים באמצעות שייט על מעבורת שמגיעה לאי ומחזירה אתכם לעיר בסוף היום. פסל החירות, מהווה את אחת מהמתנות הכי גדולות שניתנו בהיסטוריה ממדינה אחת לשנייה. בשנת אלף שמונה מאות שבעים ושש, צרפת העניקה לארצות הברית, את פסל החירות, לכבוד יום הולדת המאה שלה, על מנת לחגוג את עצמאותה.

משמעותו של הפסל, באה לסמל בעצם את עצמאותה וחירותה של ארצות הברית שדוגלת בחירות אישית וחופש לאומי, מכאן בא גם שם הפסל. הפסל פרדריק אוגוסט ברתולדי, עיצב את פסל החירות, כשמקורות ההשראה שלו היו פסלי האלילים היוונים מהמאות הקדומות. את פני הפסל הוא עיצב על פי תווי פניה של אימו ואת הגוף הוא עיצב על פי גופה של פרוצה אותה הכיר, לפחות כך טוענות השמועות. את הפסל עצמו בנה גוסטב אייפל הידוע, שבנה את מגדל אייפל, הקרוי על שמו. כאשר פסל החירות הגיע, לבסוף לארצות הברית, אחרי שפורק לעשרים וארבע חתיכות, קרה מקרה דיי מביך.

מסתבר שאת בסיס פסל החירות, ארצות הברית הייתה צריכה להשלים, אך לקח לה עשר שנים שלמות לאסוף מספיק תרומות, כדי להשלים אותו. בהם הלפיד של פסל החירות, הונח למשך שש שנים במדיסון סקוור פארק, על מנת לעודד את האמריקאים לתרום. דבר שלא ממש הועיל, כך שלבסוף ג'וזף פוליצר, פרסם את רשימת התורמים הנוכחית ורק לאחר מכן הכסף התחיל לזרום לקופה והבסיס נבנה. אומנם, על מנת להניח את הפסל בניו יורק, ארצות הברית הייתה צריכה לדלג על הרבה מכשולים, שדרשו הרבה מחשבה, תכנון וכסף.

אטרקציות בפסל החירות
פסל החירות, עוצב בתור אישה עם כתר, אשר מחזיקה ביד אחת ספר חוקים ומניפה ביד השנייה, את לפיד החופש. הפסל נראה למרחקים, בזכות גודלו העצום, הפסל עצמו שוקל מאתיים עשרים טון, הוא עשוי מיציקה של ברונזה והוא מגיע לגובה של ארבעים ושישה מטרים פלוס מינוס והבסיס שלו מסייע לו להגיע לתשעים ושלושה מטרים. פסל החירות פתוח לסיורים, בהם תוכלו ליהנות ממבט קרוב בפסל העצום הזה, לידו תרגישו קטנים כמו נמלים.

במהלך הסיור תוכלו לבקר בקונסטרוקציה הפנימית של הפסל, המהווה מחזה מרהיב. רק קחו בחשבון שתצטרכו לעלות שלוש מאות חמישים וארבע מדרגות, על מנת להגיע לראש הפסגה, אך אין ספק שהאתגר משתלם. ראשית הוא יחסוך לכם אימון חדר כושר ובפסגת הפסל תוכלו ליהנות מתצפית עוצרת נשימה של קו הרקיע של ניו יורק. אם אתם רוצים לבקר בפסל החירות, כדאי שתבדקו מתי האתר פתוח, כדי לחסוך מכם עוגמת נפש.

עלינו פורטל New York